|
Paolo Uccello
singulair.serwis |
Ur. 1397 we Florencji, zm. 10 grudnia 1475 we Florencji.
Historia sztuki zna wielu wybitnych twórców, których najchętniej zapisalibyśmy do nurtu powstałego długo po nich. Znamy to przecież z muzyki - czy Faust to nie post-punk? Czy The USA nie najbliżej jest do rocka alternatywnego końca lat 80, czy Gesualdo to nie muzyka XIX-wieczna?
Uccello był twórcą z tej właśnie kategorii. Obsesjonat geometrii, stał się kubistą w czasach renesansu. Swoimi wściekłymi czerwieniami i lodowatymi bielami zapowiadał ekspresjonizm. W XV wieku! Skrajny indywidualista, który we Florencji, centrum włoskiego realizmu malował baśń i sen, smoki, legendy i mirakula. I do tego jeszcze ta nieprawdopodobna ekspresja, zwłaszcza w dziełach batalistycznych!
http://www.wikipaintings.org/en/paolo-uccello


dnia Śro 11:04, 05 Marzec 2014, w całości zmieniany 3 razy
Pierwsze o nim slysze, ale po tym co zapodales widze ze faktycznie jakis tegi pedzel. Jeszcze dzis sprobuje mu sie przyjrzec.
Na trzecim obrazie to ja po bierzmowaniu. Zawsze lubiłem to dzieło.
Tak fajnie przedstawionmych scen batalistycznych jeszczem nie widzioł.
Tutaj Bernardino della Ciarda zostaje stracony z kunia:
http://www.wga.hu/art/u/uccello/4battle/2battle.jpg
Zblizenie na napastnika:
http://www.wga.hu/art/u/uccello/4battle/2battle1.jpg
Albo tutej Micheletto da Cotignola dolacza do bitwy:
http://www.wga.hu/art/u/uccello/4battle/3battle.jpg
Zblizonko:
http://www.wga.hu/art/u/uccello/4battle/3battle1.jpg
Super koles.
Trzeba przyznac, ze robil tez zupelnie wporzo witraze.
Narodziny Chrystusa: http://www.wga.hu/art/u/uccello/3florenc/2window2.jpg
Zmartwychwstanie: http://www.wga.hu/art/u/uccello/3florenc/2window1.jpg
Freskom jeszcze bede musial sie przyjrzec.
Przypomniało mi się:
Ale faktem jest, że ten smok, co to niby porywa pannę i uwalnia ją Święty Jerzy, jest na smyczy. Ewidentnie. Zresztą popatrzcie na uwalnianą królewnę. Smutna jakaś.
dnia Pią 01:13, 07 Marzec 2014, w całości zmieniany 1 raz
Tak jest, ona prowadzi go na wlasnym pasku, uzywa go jako smyczy. Przez to akcja wyglada na zbedny akt przemocy.
Tylko dlaczego? O co Paolowi chodzilo? Gdzies przeczytalem, ze ona prowadzi go do miasta. Ale nic poza tym.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Mianowicie obraz jest wyraźnie dwudzielny, to co po lewej jest statyczne - królewna przyjmuje dostojną pozę i wykonuje nieśmiałe gesty, a nad wszystkim góruje grota. Część prawa jest natomiast dynamiczna - koń, który staje dęba, rycerz bijający kopię w łeb poczwary, a do tego nad nim rozpościera się złowieszcza chmura w kształcie spirali. Biorąc pod uwagę, że smok przyjmuje raczej pozycję obronną, Święty wygląda tu niczym jeździec apokalipsy. 
Po jednej stronie obrazu mamy tu naturę - pierwiastek żeński, potwór chaosu, grota, po drugiej zaś kulturę - mężczyzna, do tego rycerz, do tego święty. Czyli topiczny wręcz obraz walki kosmosu z chaosem - człowieka z otaczającym go światem. Światem, któren w oczach Uccella raczej broni się niż napada, choć teoretycznie jest groźny.
dnia Pią 10:23, 07 Marzec 2014, w całości zmieniany 1 raz
Się wie. Tylko ze to dalej nie wyjasnia dla mnie wszystkiego.
ę Skąd to wziąłeś?
kurde, faktycznie.
ściągnął sobie sterowniki?
jeżeli już to doinstalował polski układ klawiatury.
i usunął VLC
Piszecie to tylko, żeby pochwalić się głupią sygnaturą. Spiseg! Przywidziało się wam, nacisnął alt+u i wyskoczyło €
Jak można trollować w takim wątku!!!!
Ups! Proszę Pani, ale to tamten zaczął.
Święty Jerzy kij wam wszystkim w oko wetknie i będzie po zabawie.
Św. Jerzy patron rycerzy i harcerzy.
Święty Jerzy jest patronem wielu państw, m.in.: Anglii, Gruzji, Portugalii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Litwy, Bośni, Serbii, Czarnogóry i Etiopii, patronem chrześcijan palestyńskich, patronem archidiecezji białostockiej, wileńskiej oraz diecezji pińskiej. Jest również patronem m.in. miast: Reffary, Neapolu jak i Uzdrowiska w Lądku Zdroju[2].
Pod wezwaniem św. Jerzego powstało wiele bractw rycerskich oraz zgromadzeń zakonnych i zakonów rycerskich m.in.: Zakon św. Jerzego z Karyntii, Zakon św. Jerzego z Alfamy.
Św. Jerzy jest również patronem wędrowców, górników, żołnierzy, kowali, bednarzy, artystów, więźniów, jak i skautów oraz harcerzy. W większości środowisk harcerskich 23 kwietnia jest obchodzony jako Dzień św. Jerzego – patrona całego światowego skautingu.
Rolnicy również uważają świętego za patrona. W średniowiecznym prawosławnym państwie rosyjskim, dzień św. Jerzego kończył roczny cykl rolniczy (koniec jesieni). Zwyczajowy termin przechodzenia chłopów na służbę do innego pana trwający dwa tygodnie.
Według niektórych źródeł Jerzy (jako święty) został usunięty z listy świętych przez papieża Jana XXIII, jako nieistniejący naprawdę[3].
ę Skąd to wziąłeś?
Mam polskie znaki od jakiegos czasu, ale juz sie tak przyzwyczailem zagranico, ze bardzo rzadko uzywam.
|
|